Zwiększony ruch na granice polsko-ukraińskiej – Wiceminister finansów Bartosz Zbaraszczuk

12 grudnia w Lublinie odbyła się konferencja „Granica polsko-ukraińska. Szansa czy bariera rozwoju?”, podczas której Wiceminister finansów Bartosz Zbaraszczuk opowiedział dużo ważnych informacji o granicy polsko-ukraińskiej. Pierwsza i jedna z najbardziej kluczowych informacji, na których akcentował, że obecnie podczas 12-godzinnej zmiany na granicy obsługuje się ponad 200 samochodów więcej niż przed wybuchem wojny.

Nowa umowa kontroli na przejściach granicznych

Szef KAS wspomniał o tym, że na razie nie jest możliwa wspólna kontrola na przejściach granicznych, dlatego że nie pozwalają na to przepisy unijne. Ale obecnie trwają negocjacje między stroną polską a ukraińską o nowej umowie kontroli. Także Pan Zbaraszczuk wspomniał, że 24 lutego br. KAS stanęła przed wyzwaniami związanymi w pierwszej kolejności z napływem uchodźców i poradziła sobie, wprowadzając liczne ułatwienia, by przejście granicy było stosunkowo proste. Obecnie jest widoczny spadek napływu uchodźców. Uwaga obecnie skupia się na ułatwieniu wymiany handlowej między oboma państwami.

Wzrost przewozów towarowych

Mówiąc o wymianie handlowej, zwrócił uwagę na duży wzrost przewozów towarowych przede wszystkim przez drogowe przejścia graniczne. Stąd były bardzo liczne kolejki na poszczególnych przejściach granicznych, które udało się rozładować przede wszystkim dzięki działaniom organizacyjnym. Przeznaczenie przejścia w Dorohusku tylko do ruchu towarowego, Korczowa – utworzony terminal autostradowy dla ruchu osobowego, umożliwienie na przejściu w Zosinie (woj. lubelskie) przejazdu samochodom pustym powyżej 7,5 tony.

Źródło: money.pl

Recommended Posts